Боротьба з відмиванням грошей:
Що таке БВГ і чому це важливо
What it is and why it matters
Відмивання грошей — це фінансовий злочин. Це означає отримання прибутків, «брудних грошей», злочинним шляхом, а також приховування їх походження, щоб здавалося, начебто вони були отримані законно. Боротьба з відмиванням грошей (БВГ) це діяльність, яку відповідно вимогам законодавства виконують фінансові установи, відстежуючи підозрілі операції та повідомляючи про них.
Історія боротьби з відмиванням грошей
Сполучені Штати були однією з перших держав, які ухвалили законодавство про боротьбу з відмиванням грошей, коли в 1970 році прийняли Закон про банківську таємницю (BSA). Цей закон, що став першим кроком у виявленні та запобіганні відмиванню грошей, відтоді було змінено та посилено додатковими законами. Наразі Мережа з розслідування фінансових злочинів (FATF) відповідає за виконання Закону про банківську таємницю. Її місія — «захистити фінансову систему від зловживань, що притаманні фінансовим злочинам, включаючи фінансування тероризму, відмивання грошей та іншу незаконну діяльність».
У 1989 році кілька країн та організацій створили міжурядовий орган — Групу з протидії відмиванню брудних грошей (FATF). Місія цієї групи полягає у розробці та просуванні міжнародних стандартів для запобігання відмиванню грошей. Незабаром після терактів 11 вересня у США група FATF розширила свої задачі, які відтоді включають боротьбу з відмиванням коштів та боротьбу з фінансуванням тероризму. Ще одна важлива організація — Міжнародний валютний фонд (МВФ). Основною метою цієї організації, в яку входять 189 країн, є забезпечення стабільності міжнародної валютної системи. МВФ стурбований тим, як відмивання грошей та пов'язані з ним злочини впливають на цілісність та стабільність фінансового сектору та економіки в цілому.
Чому боротьба з відмиванням грошей важлива?
Орієнтовна сума відмитих у всьому світі грошей за один рік становить від 2 до 5% світового ВВП, або від 800 до 2 трлн. доларів США — і це за скромними підрахунками. Відмивання грошей часто тісно пов'язане з контрабандою, нелегальною торгівлею зброєю, розкраданням, торгівлею внутрішньою інформацією, корупцією та комп'ютерним шахрайством. Також до неї вдаються кримінальні групи, які займаються торгівлею людьми, зброєю, наркотиками або проституцією.
Боротьба з відмиванням грошей тісно пов’язана з протидією фінансуванню тероризму (ФТ), яку фінансові установи використовують для боротьби з фінансуванням тероризму. Законодавство БВГ поєднує відмивання грошей (джерело коштів) з фінансуванням тероризму (призначення коштів).
Окрім виконання морального обов'язку боротися з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, фінансові установи також використовують тактику боротьби з відмиванням коштів для того, щоб:
- Виконувати вимоги законодавства, згідно з яким вони зобов'язані контролювати клієнтів та транзакції та повідомляти про підозрілу діяльність.
- Захищати репутацію свого бренду та інтереси акціонерів.
- Не отримувати штрафні санкції за порушення встановленого законом порядку, а також санкцій відповідно до громадянського та кримінального законодавства через порушення закону або необережність.
- Знизити витрати, пов’язані з штрафами, витратами на працівників та ІТ, а також з необхідністю резервувати капітал з оглядом на ризик.
Аналітика допомагає боротьбі з відмиванням грошей
Перш ніж звернутися до SAS, банк Landsbankinn використовував систему скринінгу, яка щодня знаходила підозрілі транзакції, з яких приблизно 1 000 система вважала підозрілими помилково. В умовах обмеженої кількості слідчих важливо було зменшити цю кількість, щоб зосередитись на справді підозрілих транзакціях. Долучивши до боротьби з відмиванням грошей компанію SAS, Landsbankinn всього через кілька місяців вдалося зменшити цю кількість до 100 на день, при тому кількість помилкових визначень зменшилась на 90%.
Боротьба з відмиванням грошей у сучасному світі
Відмивання грошей спричиняє значні витрати для приватних осіб та установ та може мати руйнівні наслідки для суспільства. Дізнайтеся, як методи штучного інтелекту, такі як машинне навчання, допомагають деяким світовим банківським організаціям вивести цю боротьбу на новий рівень, а також поліпшити виконання норм законодавства.
Сучасна боротьба з відмиванням грошей
Готові вивести БВГ на новий рівень? Роботизація, семантичний аналіз та AI можуть зробити процеси більш автоматизованими, ефективними та результативними. Дізнайтесь про 10 основних ступенів, що забезпечать успіх БВГ на основі машинного навчання.
AI та машинне навчання виводять БВГ на новий рівень
Від моніторингу транзакцій, виявлення аномалій і ранжування клієнтів за групами ризику до аналізу соціальних мереж — машинне навчання різко змінює способи боротьби фінансових установ з відмиванням грошей.
П'ять інструментів для боротьби з відмиванням грошей, що змінюють все
Щоб вивести боротьбу з відмиванням грошей на новий рівень, вам потрібна чітко спрямована стратегія за підтримкою новітньої аналітики. Дізнайтеся, як SAS може змінити напрямок ваших дій у війні, що ведеться проти відмивання грошей.
Хто веде боротьбу з відмиванням грошей?
Кримінальні звинувачення, великі штрафи, несприятливий розголос щодо порушення норм законодавства та санкції — усе це завдає шкоди репутації та негативно впливає на громадську думку. І це лише деякі причини, через які занепокоєння відмиванням грошей виникає у представників різних галузей.
Банки
У регіональному банку США 2-го рівня SAS застосувала комплекс моделей на базі AI, що дозволило банку зменшити обсяг попереджень на 55% і поліпшити результативність звіту про підозрілу діяльність (SAR) на 25%. Інший банк — міжнародний банк 1-го рівня — застосував машинне навчання для автоматизації перевірки документів, що скоротило трудовитрати від двох тижнів до менш ніж хвилини.
Ринок капіталу
Фірми ринків капіталу шукають шляхи зменшення ризику, пов'язаного із шахрайством та фінансовими злочинами. Рішення SAS для боротьби з відмиванням грошей допомагають їм виявляти, розслідувати та повідомляти про незаконну діяльність, пов’язану з шахрайством та системами безпеки, одночасно зменшуючи свої витрати на проведення розслідування і технології для боротьби з відмиванням коштів.
Страхування
Щоб відмити гроші, шахраї часто купують страховку, а потім подають позов аби отримати грошові кошти. Іноді вони використовують такі фінансові інструменти, як інвестиції, змінні ануїтети та поліси страхування життя. Переводячи надмірну суму на поліс, а також з полісу і на поліс, вони створюють потік «невинних» банківських переказів або чеків — все заради низьких штрафних санкцій за дострокове зняття коштів.
Роздрібна торгівля
Легальні компанії роздрібної торгівлі або веб-сайти можуть бути використані як платіжні оператори для відмивання грошей. Таким чином, роздрібні торговці, навіть не здогадуючись про це, можуть стати прикриттям для злочинної діяльності. Наприклад, для відмивання грошей шахраї можуть використовувати рахунок інтернет-магазину для обробки транзакцій, що походять з інших джерел — ця практика відома як відмивання транзакцій.
Державний сектор
Коли в руки злочинцям потрапляють гроші, які вони отримали завдяки грабіжництву, вимаганню, крадіжкам чи шахрайству, єдиний спосіб знайти викрадені кошти та повернути їх — провести розслідування. Зосередити зусилля на тому, щоб позбавити злочинців прибутку, — це надійний спосіб покласти край злочинам.
Дізнайтеся більше про галузі, що використовують цю технологію
- Автомобільна промисловість
- Банківські послуги
- Ринки капіталу
- Казино
- Споживчі товари
- Оборона і безпека
- Охорона здоров'я
- Вища освіта
- Готелі
- Страхування
- Біологічні науки
- Промисловість
- Нафта і газ
- Середня освіта
- Державний сектор
- Роздрібна аналітика
- Спортивна аналітика
- Малий та середній бізнес
- Телекомунікації; ЗМІ та технології
- Подорожі та транспорт
- Комунальні послуги
Ефективне застосування інструментів боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму пом'якшує несприятливі наслідки кримінальної економічної діяльності та сприяє доброчесності та стабільності на фінансових ринках. Міжнародний валютний фонд
Зміцніть свою боротьбу з відмиванням грошей
Начальники відділів контролю за виконанням законодавчих актів стикаються з трьома основними проблемами дотримання норм законодавства щодо боротьби з відмиванням грошей: зростаючий обсяг транскордонних транзакцій, високий обсяг операцій, що помилково позначаються як підозрілі, та постійні зміни потреб бізнесу і законодавства про боротьбу з відмиванням коштів. Дізнайтеся, як рішення SAS для боротьби з відмиванням грошей можуть допомогти вам краще відповідати вимогам законодавства, а саме: значно зменшити обсяг помилково визначених підозрілих транзакцій, підвищити ефективність і швидко виявляти невідомі загрози, керуючись цілісним розумінням ризику.
Як здійснюється боротьба з відмиванням грошей
Щоб виявляти потенційне відмивання грошей, повідомляти про нього відповідно вимогам законодавства, фінансові установи повинні мати чітке уявлення про те, як саме відбувається ця злочинна діяльність. Відмивання грошей можна розбити на три етапи: розміщення, розмивання та інтеграцію. Це складна послідовність транзакцій — кошти спочатку депонують, а потім поступово переводять їх у форму, яка видається легальною.
- Розміщення означає спосіб і форму розміщення незаконно отриманих грошей. Гроші часто розміщуються через виплати готівковому бізнесу; платежі за фальшиві рахунки-фактури; «розпорошення», що означає невеликі депозити (нижче визначеної БВГ межі відмивання) на банківські рахунки або кредитні картки; переміщення грошей у трести та офшорні компанії, які приховують особу бенефіціарних власників; використання рахунків у іноземних банках; та відміну транзакцій відразу після того, як суми реєструються юристом або бухгалтером.
- Розмивання означає відокремлення злочинних прибутків від їх джерела. Цей етап передбачає переведення незаконних прибутків в іншу форму і проведення великої кількості фінансових операцій для маскування походження коштів та їх власника. Зловмисники роблять це, щоб створити плутанину навколо незаконних прибутків і щоб ускладнити відстеження транзакцій для слідчих, що займаються розслідуванням відмивання грошей.
- Інтеграція це етап, на якому вже відмиті кошти переводять в офіційну економіку, здійснюючи цілком нормальні, законні ділові або особисті транзакції. Злочинці іноді можуть обрати інвестування в нерухомість, а іноді у активи високої вартості. Це дає шахраям і злочинцям можливість збільшити своє багатство.
Закони, їх виконання та боротьба з відмиванням грошей
Група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) допомагає країнам створювати підрозділи фінансової розвідки (ПФР). Задача цих підрозділів — керувати потоком інформації між своїми установами та правоохоронними органами. Державне законодавство і регулюючі функції ПФР країн виводять фінансові установи на першу лінію захисту в боротьбі проти відмивання грошей та фінансування тероризму.
Повідомляючи уряд про підозрілу діяльність у звітах про підозрілі операції (STR) та звітах про підозрілу діяльність (SAR), банки попереджають правоохоронні органи про можливу злочинну діяльність. Важливе законодавство у сфері БВГ, яке визначає правила для банків щодо заходів протидії відмиванню грошей, ухвалили багато керівних органів. Приклади такого законодавства:
- США:: Патріотичний акт США, Закон про банківську таємницю.
- Європа: Четверта Директива ЄС щодо боротьби з відмиванням грошей (4AMLD).
- Канада: Закон про доходи від злочинів (відмивання грошей) та фінансування тероризму (PCMLTFA).
- Австралія: Закон про боротьбу з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму 2006 року.
Чого саме вимагає закон про боротьбу з відмиванням грошей, залежить від юрисдикції, але загалом фінансові установи, щоб відповідати нормам законодавства, вживають таких заходів:
- Програма ідентифікації клієнта / «Знай свого клієнта» (KYC). Фінансові установи зобов'язані належним чином ідентифікувати та перевіряти клієнтів для забезпечення законності. Продукти та послуги з підвищеним ризиком (наприклад, приватне банківське обслуговування) вимагають більш детальної документації.
- Звітність про великі операції в іноземній валюті. Згідно з вимогами законодавства, установи мають подавати звіт (відомий як CTR у США) щодо операцій, зроблених одним клієнтом протягом робочого дня, якщо вони перевищують певний поріг.
- Моніторинг підозрілої діяльності та звітування. Регулюючі органи публікують рекомендації щодо боротьби з відмиванням грошей, які визначають поведінку, за якою слід стежити (наприклад, коли клієнт робить численні депозити або знімає готівку протягом декількох днів, щоб не перевищити порогове значення для звітності). Якщо слідчі БВГ виявляють поведінку, коли операції перевищують порогові значення для звітності і явно не викликані необхідністю, пов'язаною з бізнесом, вони, відповідно вимогам законодавства, подають до ПФР звіт про підозрілі операції (STR) або звіт про підозрілу діяльність (SAR).
- Дотримання санкцій. Такі регуляторні органи, як Міністерство фінансів США, Управління з контролю за іноземними активами США, Організація Об'єднаних Націй, Європейський Союз, Скарбниця Її Величності та Група з протидії відмиванню брудних грошей, вимагають від фінансових установ звіряти учасників транзакцій зі списками санкцій проти приватних осіб, компаній, установ та країн.
Технології та боротьба з відмиванням грошей
Будь-яка успішна програма боротьби з відмиванням грошей виявляє незвичну діяльність, використовуючи дані та аналітику. Це відбувається завдяки моніторингу транзакцій, клієнтів та цілих мереж поведінки.
Оскільки такі технології, як штучний інтелект та машинне навчання стають все більш поширеними, ці технології наступного покоління дозволять автоматизувати багато ручних процесів БВГ, що допомагає більш ефективно виявляти ризики фінансових злочинів.
Рішення SAS для виявлення фінансових злочинів включають вбудоване машинне навчання та інші передові методи аналітики — технології, які здатні значною мірою поліпшити боротьбу з відмиванням грошей. Ці технології включають глибоке навчання, нейронні мережі, генерування та обробку природної мови, навчання без учителя та кластеризацію, автоматизовані роботизовані процеси тощо.
Можливості для використання цих методів:
- Моніторинг підозрілої діяльності – щоб дізнаватися про нові злочинні схеми та виявляти дедалі складніші тактики здійснення фінансових злочинів.
- Інтелектуальна пріоритетність сповіщень – для визначення пріоритетності розслідування і відокремлювання сповіщень, які вимагають негайного розслідування від неважливих сповіщень, які можуть почекати у «сплячому» режимі.
- Збагачення даних для сповіщень і справ – цей інструмент надає слідчим БВГ додаткові зображення, попередні справи, звіти SAR, сторонні дані, карти, історію транзакцій та багато інших даних, які можуть стосуватися справи.
- Автоматизоване звітування SAR – інструмент, який використовує технологію генерування природної мови для перетворення даних на історії.
- Цілісне уявлення – інструмент, який аналізує мережу даних, забезпечує візуалізацію і допомагає вивчити взаємозв'язки в мережі даних.
- Рейтинг сповіщення – розраховується за байєсівськими алгоритмами і використовується для того, щоб оцінити сповіщення для проведення розслідування БВГ.
- Рейтинг ризику клієнта – для емпіричного оцінювання рівня ризику стосовно відмивання грошей.
- Розумне сегментування клієнтів – цей інструмент дозволяє розподіляти клієнтів на сегменти, що дає змогу поліпшити охоплення клієнтів або облікових записів.
- Виявлення відхилень на основі аналізу групи – допомагає виявити відхилення у поведінці суб’єкта порівняно з групою.
- Виявлення рідкісних подій – для виявлення подій, які схожі на ті, що нас цікавить (наприклад, розслідування правоохоронних органів).
- Автоматизовані ручні процеси – оптичне розпізнавання символів, яке застосовуються на всіх етапах життєвого циклу торгових операцій для виявлення закономірностей фінансової діяльності, що притаманна незаконній торгівлі.
Чотири типи відмивання грошей
Відмивання грошей у сфері торгівлі
Переміщення злочинних коштів за допомогою торгових операцій (імпорт / експорт товарів) для маскування їх походження відоме як відмивання грошей у сфері торгівлі (TBML). Деякі зловмисники здійснюють TBML, виставляючи завищені або занижені рахунки за відправлення. Інші методи включають багаторазове виставлення рахунків-фактур (за одне і те ж відправлення), неправдиві відомості щодо якості відвантажених товарів або відвантаження більшої або меншої кількості товарів, ніж було домовлено.
Криптовалюта або віртуальна валюта та відмивання грошей
Криптовалюта та віртуальна валюта відкрили двері для нових методів відмивання коштів. Наприклад, для біткойн-банкоматів існують «лазівки» у вимогах законодавства про боротьбу з відмиванням грошей. Щодо онлайн-ринків торгівлі криптовалютами (бірж), то дотримання нормативних вимог на них різниться. Злочинці використовують і інші методи, такі як «міксери». Міксери розділяють брудну криптовалюту на дрібні частини, проводять її через низку різних адрес і врешті-решт, за солідну плату, повертають кінцевому одержувачу відмиті гроші.
Торгівля наркотиками та відмивання грошей
Нелегальна торгівля наркотиками фінансує великі, могутні кримінальні організації, які часто вдаються до жорстоких злочинів. Наркоторговцям доводиться відмивати гроші, щоб приховати їх походження, свою особу, та запобігти конфіскації. Незаконні транзакції з наркотиками іноді здійснюються з використанням таких засобів, як темні ринки Інтернету. Інші методи, до яких вдаються наркоторговці, включають контрабанду готівкових грошей, використання структурованих депозитів, розрахунково-касового бізнесу та валютних бірж.
Фінансування тероризму
Терористи, які фінансують свої дії, збирають гроші та відмивають їх різними методами. Вони приховують кошти, використовуючи слабкі місця у фінансовій системі. Якщо рахунок належить не відомому терористу або терористичній організації, знайти ці кошти завдання нелегке. Банкам, які виявили незвичну або сумнівну операцію, рекомендується подати звіт до підрозділу фінансової розвідки, який потім проводить розслідування.
Що далі
Законодавство про боротьбу в відмиванням грошей постійно змінюється, і банки хочуть дотримуватися його вимог і контролювати зростаючі обсяги транзакцій, застосовуючи підхід, заснований на оцінці ризиків. SAS може в цьому допомогти.
SAS® боротьба з відмиванням грошей
Сьогодення відзначається постійною появою нових ризиків, за якими важко встежити, одночасно маючи справу зі сповіщеннями про сумнівні операції, перевіркою сценаріїв та забезпеченням відповідності вимогам законодавства про боротьбу з відмиванням грошей. Рішення SAS для боротьби з відмиванням грошей — це перевірена платформа, яка покращує точність виявлення злочинної діяльності та може знизити загальні експлуатаційні витрати. Використовуючи передові засоби аналізу даних, таких як машинне навчання та автоматизовані роботизовані процеси, SAS забезпечує моніторинг транзакцій, необхідну перевірку клієнтів, перевірку за списками санкцій і злочинців в режимі реального часу, а також відповідну вимогам звітність.
Дізнатися більше про рішення SAS для боротьби з відмиванням грошей
Recommended Reading
- Article Аналитика SAS помогает финансовым разведкам выявлять риски и типологии отмывания денегSAS Россия/СНГ приняла участие в совместной встрече экспертов FATF по типологиям отмывания денег и финансирования терроризма, а также оценке рисков, и представила методологию разработанного подхода экспертам в области ПОД/ФТ из зарубежных ПФР и международных организаций.
- Article Мобильные платежи, смурфы и новые угрозыИнновации охватили весь мир – даже где-нибудь в глухой кенийской деревне мобильный телефон служит местному жителю виртуальным кошельком. Но почему эта новая технология может стать потенциальным препятствием в борьбе с отмыванием доходов?
- Rethink Customer Due DiligenceGiven recently enacted compliance laws like the Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA ), there’s never been a better time to re-examine your current CDD processes and enabling technology. Automated analytical tools can help you accurately segment and identify customers by the risk they represent so you can monitor them appropriately and make the best use of investigative resources.
Get a Free Trial
Experience SAS Viya firsthand in our private trial environment.
Request Pricing
Embark on your path to the future in a single, expandable environment.
Request a Demo
See SAS in action with a demo customized for your industry and business needs.
Get Free Training
Get the training you need to make the most of your SAS investment.